Charts:אודות

מתוך Charts

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

2 בנובמבר 2002. יום שבת. הרדיו פתוח, כרגיל אצלנו בבית, על רשת ג'. בחצי אוזן אני שומע רצף לכאורה לא מוגדר של שירים. תרקוד, באה מאהבה, הקיץ האחרון... כשאני קם מהמחשב ומתקרב לרדיו, אני מבין כי מדובר במרתון של כל "שירי השנה". הרומן שלי עם המוזיקה היה אז בן שנה וחצי בערך, והמונח "מצעד" עוד היה די זר לי. למוזיקה החדשה יותר עוד לא כל כך התחברתי אז, כך שלמצעדים השבועיים לא האזנתי. אך למוח האספרגרי חובב המוזיקה והרשימות שלי, הדבר קסם מייד.

שבת הבאה, 9 בנובמבר. בשעה עשר אנחנו מתיישבים לאכול, ואני מדליק את הרדיו. החדשות בדיוק נגמרות, ומתחילה תוכנית חדשה. מנחם פרי הקריין מספר כי מהיום בכל שבת יהיה מרתון של כל המצעדים השנתיים. אני שואל, חצי את אמא שלי וחצי את עצמי, "אז איך זה שונה ממה שהיה בשבוע שעבר?". פרי פותח את המצעד ואומר "במקום ה-22, שיר לא מוכר". אני מבין שהכוונה היא לכל המצעדים, ולא רק לשירי השנה. "נו," אני אומר, "משהו נחמד לשמוע עכשיו". כך התחיל הרומן שלי עם מצעדים.

בשבת הראשונה שידרו את המצעדים של 1969 ו-1970. אני לא זוכר מה עשיתי כששידרו את של 1971, אבל מהמצעד של 1972 כבר האזנתי באדיקות. כל השבוע הייתי מחכה ליום שבת בעשר בבוקר, למצעד הבא.

כעבור מספר חודשים, עלה לי הרעיון ליצור לי על המחשב פלייליסט של כל השירים שזכו בתואר שיר השנה. זכרתי בעל פה את כולם, אך נתגלו שתי בעיות: את של 1971 כאמור לא שמעתי, וב-1983 נאלצתי לכבות את הרדיו באמצע, כי הגיעו אלינו אורחים (עד היום אני לא שוכח להם את זה). שלחתי אימייל קצר לרשת ג', בו שאלתי איזה שירים זכו באותן שנים. במקום תשובה, שלח לי מנחם גרנית, ממנהלי התחנה, קובץ אקסל ובו רשימות מלאות של כל המצעדים השנתיים ששודרו עד אותו שבוע. אם להשתמש בלשון ציורית, ניתן לומר שהרגשתי כמו ילד שביקש לטעום קצת מסוכריה, וקיבלת חנות ממתקים במתנה. איזה כיף! מייד יצרתי פלייליסט גם לכל מצעד בנפרד, אפילו שאז היו לי בערך חצי מהשירים. רק מה... הקובץ שקיבלתי היה מעודכן ל-1988, וברדיו כבר הגענו ל-1990... ומה יהיה בשבועות הבאים, כשיהיו מצעדים נוספים? שלחתי אימייל נוסף, ובהיסוס שאלתי אם יהיה אפשר לקבל את הקובץ המעודכן. גרנית הפנה אותי לפורום מוזיקה עברית ישנה וחדשה בתפוז, שקישור אליו הופיע בראש כל גיליון בקובץ המצעדים. הלכתי לפורום, וגיליתי עוד משוגעים לדבר כמוני. נרשמתי בפורום, משום מה תחת הכינוי "מוריסיו", והפכתי לחבר מן המניין. מדי שבת, כמה דקות אחרי שנגמר המצעד, היה מישהו מעלה את הקובץ המעודכן. מעבר למצעדים, נתן לי הפורום הזדמנות לדבר עם אחרים על מוזיקה עברית, אהבת חיי.

ביולי 2003, ביום שבו עברתי לחדר משלי בקיבוץ, שודר המצעד השנתי האחרון דאז, של 2002. כעבור שבוע שודר פעם נוספת מרתון שירי השנה. בכך נחתמה תקופת זוהר בת שמונה חודשים. בשנה מגעילה שבה הכל הלך לי הפוך, הייתה זו נקודת אור לא קטנה.

ספטמבר 2003. המצעד השנתי תשס"ג מתקרב, וזה הולך להיות המצעד השנתי הראשון שלי בשידור חי. אף על פי שלא הכרתי את רוב השירים מאותה שנה, היה לי ברור שאני הולך לשמוע אותו, ולו למען איש אחד עם ראסטות. כמה ימים לפני המצעד פנתה אלי "סאביבית", מנהלת הפורום בתפוז, וביקשה שאתעד את המצעד, במטרה להשאיר את הקובץ מעודכן. מכיוון שבלאו הכי התכוונתי להקשיב למצעד, הסכמתי בשמחה. האיש עם הראסטות אכן שלט במצעד ביד רמה, ובתום המצעד שלחתי לסאביבית את הקובץ המעודכן. עוד לפני שהיא הספיקה להעלות אותו לאתר, העלתה משתמשת הפורום היקרה (ואני אומר את זה בלי שמץ של ציניות) הילה גלעדי קובץ מעודכן משלה. כך נושלתי מגדולתי באותה שנה...

אחרי שנגמר המרתון התגעגעתי למצעדים השנתיים, והמשכתי להתעסק עם קובץ האקסל. לאט ובהדרגה ממש "השתלטתי" עליו. ראשית, בעזרת מנוע איתור היצירות המצוין של אקו"ם, עברתי על הקרדיטים של כל השירים, והוספתי ותיקנתי את מה שהיה צריך. אחר כך השלמתי את עמודות ה"הערות", בדרך כלל עם השורה הנצחית "מתוך אלבומו...".

ואז בא רעיון הסטטיסטיקות. שני משפטים שאמרו כמעט בדרך אגב שדרני המרתון מנחם פרי ועומר ריטה העלו בי את הרעיון. כשגלי עטרי הכניסה שישה שירים למצעד של 1988, נאמר שהיא "שוברת את השיא של עצמה". וכשאביב גפן כתה שישה שירים שונים שהגיעו למצעד של 1994, התלהב השדרן מכך ש-15% מהשירים במצעד הם שלו. כך עלה לי הרעיון של יצירת קבצת סטטיסטיקה של המצעדים השנתיים - ריפוי בעיסוק מצוין להעברת שעות מתות. לאחר מספר נסיונות, גיבשתי את הפורמט שהניח את דעתי: יצירת קובץ נפרד לכל קטגוריה (מבצעים, מחברים, מלחינים, מעבדים ו"אמנים"- כלומר, כל המעורבים בשיר), וחלוקת כל קובץ לגליונות לפי שנים. עד המצעד השנתי הבא, הקובץ היחיד כבר התרבה ליותר מעשרה קבצים שונים.

[עריכה] לא שנה, כן שבוע

ינואר 2004. אמצע שלושת החודשים הנוראיים בחיי. חורף, קר, והמשפחה יושבת בערב בסלון בלי לעשות כלום. הרדיו פתוח על רשת ג'. יום ראשון, מצעד הפזמונים השבועי. כאמור, עד אז עוד לא כל כך התחברתי למוזיקה העכשווית. אפילו מוזיקה קצת פחות חדשה, משנות התשעים, הכרתי לא מעט בזכות מרתון המצעדים השנתיים. אבל מאותו יום, בזכות המצעדים השבועיים, התחלתי גם למוזיקה חדשה יותר. למקום הראשון באותו יום עלה "אלוהים נתן לך במתנה" של חני פירסטנברג ואיתי טיראן, שהוריד מהפסגה את "כמו ששיר נוגע" של נינט טייב. מה יהיה בשבוע הבא? המתח הביא אותי להקשיב גם כעבור שבוע, וכך נהייתי מכור גם למצעדים השבועיים. באפריל 2004 התחלתי לתעד את המצעדים השבועיים מדי שבוע, מסורת עליה אני מקפיד עד היום.

אחרי המצעד השנתי של 2004, שגם אותו תיעדתי בשידור חי (הפעם אחרי שביקשתי יפה בפורום שלא יקחו לי את הכבוד), עלה לי רעיון נוסף: לשלב את תיעוד המצעדים השבועיים עם השנתיים. הוספתי לגיליון של 2004 שלוש עמודות, של השבועות שצעד השיר, מיקום השיא שלו, והשבועות במקום הראשון. אף על פי שהיה זה תיעוד חלקי בלבד (שהרי התחלתי לתעד רק באפריל), עדיין היה מדובר בתוספת נאה. מאוחר יותר מצאתי תיעוד של המצעדים שנערכו בין דצמבר 2002 לספטמבר 2003, והוספתי את הנתונים למצעד של תשס"ג. כעבור כשנה שלח לי אדם נחמד בשם דניאל את התיעוד שלו של מצעדי 1989. כל ניסיון נוסף להשיג רשימות של מצעדים שבועיים ישנים עלה בתוהו. מספר אימיילים ששלחתי לרשת ג' בנושא נותרו ללא מענה, ורק על אחד הם השיבו, באומרם כי אין באפשרותם לשלוח מצעדים ישנים. אשמח לנצל את ההזדמנות, ולבקש ממי שיש לו- כל רשימה תתקבל בברכה.

המצעד של 2005 היה הראשון עם תיעוד מלא של המצעדים השבועיים, וכך גם אלו שבאו אחריו.

[עריכה] באינטרנט אני אתר פותח

בערך בתחילת שנת 2006, התחלתי לחשוב על דרכים לתיעוד המצעדים גם באינטרנט. הקובץ הראשי של המצעדים (כלומר, בלי הסטטיסטיקות) אמנם הועלה לאתר הפורום בתפוז, אך היה ידוע בעיקר לחברי הפורום. התקווה הייתה להפיץ את הידע לקהל רחב יותר. החלו לעלות בראשי רעיונות, כשבשיא הגרנדיוזיות כבר תיכננתי אתר לא רק למצעדים השנתיים, אלא לכל המצעדים שהיו ברשותי- שבועיים, מצעדי אמנים, וכו'. מעבר לרשימות המצעדים, רציתי גם דפים נפרדים לכל שיר, לכל אמן, לכל אלבום...

הייתה בעיה אחת עיקרית: הידע שלי בבניית אתרים שאף לאפס. האתר הרציני היחיד שבנתי עד אז נבנה בעזרת תוכנת העל Namo Web Editor, והעיצוב שלו היה קלוקל למדי. שפת PHP על תכונותיה נראתה מתאימה בדיוק לצרכים שלי, אך כל ניסיון ללמוד אותה עלה בתוהו (ובעצבים לא מעטים). מהר מאוד התייאשתי, וכבר ויתרתי על הרעיון.

בד בבד, נהייתי פעיל יותר ויותר בוויקיפדיה העברית. הניסיון שלי עם תוכנת מדיה-ויקי הלך וגבר, ואף על פי שלא סיימתי תואר שני במדעי הוויקי (ולראיה כמות התבניות והטבלאות שהעתקתי משם לכאן...), את הדברים הבסיסיים כבר ידעתי על בוריים.

בתחילת 2009, כשכמו כל שנה עברתי על כל המצעדים וקבצי הסטטיסטיקות לוודא שהכל מדויק, נפל האסימון. שוב עברו בראש עיצובים אפשריים לאתר, רק שהפעם, בעזרת תוכנת מדיה-ויקי, הרעיונות נראו ממשיים הרבה יותר. הטיוטות מצאו חן בעיניי, והעסק נראה שווה בדיקה.

שבת, 25 באפריל 2009. סיימתי את הבדיקה השנתית של הקבצים, ונהיה לי משעמם. אני מחליט שהגיע הזמן להקים את האתר. הניסיון להתקין את מדיה-ויקי על השרת שלי ב-free.fr לא עלה יפה, ובלית ברירה פניתי לאתר wiki.co.il.

לא לקח לי הרבה זמן להבין שהשימוש ב-MediaWiki במקום בשפת תיכנות משמעותו עבודת חמורים ארוכה מאוד, שאין לי ספק שאפשר לעשות אותה הרבה יותר מהר בצורה אחרת. עם זאת, זה גם מה שהפך את כל הפרויקט לבר-ביצוע (שלא להזכיר שככה כבר לא היה לי משעמם יותר בזמן הפנוי שלי...). במהרה יצרתי את תבניות הבסיס לאתר (תבנית:טבלת מצעד ותבנית:שיר במצעד), והתחלתי לכתוב את הערכים. דרך הפעולה הייתה ברורה לי מראש; קודם לכתוב את כל ערכי המצעדים השנתיים, ואחר כך "להכחיל" את כל ערכי השירים, האמנים והאלבומים לפי הסדר. אף על פי שהדבר נמשך חודשים רבים, גיליתי שאני מאוד נהנה לעבוד על האתר.

אחרי שסיימתי את הבסיס, התחלתי לעבוד על מיני-פרויקטים שונים הקשורים באתר, כמו הוספת קישורים חיצוניים שונים. למידע שלם על כל ציוני הדרך באתר, ראו בקישור למטה. אחד השלבים החשובים ביותר היה הוספת ה"ביוגרפיות" של כל האמנים ששיריהם הגיעו למצעדים השנתיים, מה שהפך את האתר הזה לממש מיני-אנציקלופדיה.

מתוכניותיי לעתיד האתר החשובה ביותר היא הרחבת מידע אודות השירים והאלבומים. אני מקווה להגיע גם לשם.

גלישה נעימה!
מור שמש

[עריכה] ראו גם


כלים אישיים